MURTAZA DEMİR: “MENEKŞE’DEN ÖNCE BİR ANADOLU AĞITIDIR”

Posted By on 27 Mart 2015

2.İzmir Hak ve Emek Odaklı Sinema Günleri konuklarından Pir Sultan Abdal Derneği Kurucu Başkanı Murtaza Demir sorularımızı yanıtladı.

Yönetmenliğini Soner Yalçın’ın yaptığı “Menekşeden Önce” filminde yer alan Murtaza Demir film bittikten sonra filmi seyredemediğini ifade etti. Filmin çekim sürecinde o dönemi fazlasıyla hatırlattığı için zorlandığı ve bir sahnenin çekim sırasında o katliamı tekrar yaşadığını sözlerine belirtti.

Ülkemizin daha önceki acılardan ve katliamlardan ders çıkartmadığını düşünen Demir karabasanları hemen kaldırmalıyız ifadesini kullandı.

Günümüzdeki medyanın 2 şekilde kategorize edilebileceği ifade eden Demir, medyanın bir kısmı sadece hükümet için çalıştığını ve onların istediklerini yaptıklarını söyledi. Medyanın diğer kategorini ise muhalif medya olarak nitelendirdi. Hükümet yanlısı medyanın Menekşeden Önce filminin topluma ulaşmasını engellediğini düşündüğünü söyledi. Bu yüzden Menekşeden Önce filminin bir Yaşar Kemal romanı, Nazım şiiri, Pir Sultan Abdal deyişi özelliğinde olduğunu belirtti. Murtaza Demir Menekşeden Önce filmini Anadolunun ağıtı olarak nitelendirdi.

Posted by Medya@2000

İletişim

izmirsinemagunleri@gmail.com | Sinema Günleri projesi hiç bir kar amacı gütmemektedir. Tüm Hakları Medya ve İletişimciler Derneği'ne aittir.

Medya Kulübü

İzmir Ekonomi Üniversitesi Medya Kulübü

MİD

Medya ve İletişimciler Derneği