“Sinema öyle bir iş ki her şeyi bilmeniz gerekiyor.”

Posted By on 29 Mart 2015

2. İzmir Hak ve Emek Odaklı Sinema Günleri kapsamında konuk olan Reis Çelik sözlerine gazetecilik mesleğinden sinemaya geçiş sürecini anlattı. Yaptığı röportajları çektiği resimleri aklında hep sinema varken gerçekleştirdiğini söyledi.

Daha sonra Günaydın Gazetesi yayın sisteminin başına geçip askeri yasaklardan dolayı video haber yapmaya başladığını söyledi. Bu süreçte haber kasetleri haftalık olarak büfelerde satıldığını söyledi.

ATV’nin ilk yayın yönetmeni olan Reis Çelik bir gün televizyondan çok boğulduğunu ve ve bir anda her şeyi bıraktığını söyledi.

Sözlerine ben bu işin okulunu okumadım, okul okudum ancak askerden kaçmak amacıyla okudum, sinema öyle bir iş ki her şeyi bilmeniz gerekiyor, her dalda bilgi sahibi olmanız gerekiyor ancak en çok fotoğraf bilmeniz gerekiyor şeklinde devam etti.

Tuncel Kurtiz ile 20 senelik arkadaşlıklarının olduğunu söyleyen Reis Çelik, “Tuncel Kurtiz’den hocam olarak bahsetti. Bu işler 2 kitap okuyup 4 film izlemekle olmuyor. Bunu Tuncel Kurtiz ile tanışınca öğreniyorsun.”dedi.

Tuncel Kurtiz ile çektikleri İnat Hikayeleri filminden bahseden Çelik filmi şu şekilde tanımladı: Nasıl aşığa bir ayak verilir Aşık o ayaktan doğaçlama hikayeler anlatır, bizde bir kelimeden yola çıkıp bir film çekelim, yeni bir şey deneyelim dedik. O kelimede İnat’dı.

Bu filmeden sonra Halk kültürünü bilmemize rağmen o kültürü yeniden keşfettik dedi.

www.sinemagunleri.org

Posted by Medya@2000

İletişim

izmirsinemagunleri@gmail.com | Sinema Günleri projesi hiç bir kar amacı gütmemektedir. Tüm Hakları Medya ve İletişimciler Derneği'ne aittir.

Medya Kulübü

İzmir Ekonomi Üniversitesi Medya Kulübü

MİD

Medya ve İletişimciler Derneği