“Fırat’ın Cinleri ile yeniden sinemaya dönmeye karar verdim”

Posted By on 2 Nisan 2015

2. İzmir Hak ve Emek Odaklı Sinema Günleri kapsamında konuk olan Korhan Yurseven sinemaya başlangıcını anlattı.

“Yıllarda asistanlık yaptıktan sonra hep asistanlığını yaptığım kişiler gibi yönetmen olmak istiyordum. Ancak Türk sineması yönünü bir anda erotik filmlere çevirdi. Bir İtalyan filmi uyarlaması olan ve erotizme yakın Beş Horoz filminde asistanlık yaptım. O film sırasında sinemayı bırakmaya karar verdim.” dedi.

Daha sonra İhsan Yücel’İn senaryosunu yazdığı Fırat’ın Cinleri senaryoyu okuduğunu ve yeniden sinemaya dönmeye karar verdiğini anlattı.

3319_1“Pek çok hocamın zaten 3 – 5 lira paran var onu da batıracaksın dediği dönemde Fırat’ın Cinlerini çekmeye karar verdim. Daha sonra film çekildi, izleyiceye gitti, beğenildi, ödüller aldı ve ilk hayırlı evlat olarak benim sinema tarihimde beyaz bir sayfa olarak yerini aldı.”

Daha sonra Fırat’ın Cinleri çekim döneminin erotik dönem kadar sancılı olduğunu belirten Yurtsever, Ancak asıl sancılı dönemin sansür aşamasında yaşadıklarını ve Antalya film festivali öncesinde filmi sansür kuruluna soktuklarını söyledi.

Antalya Film Festivali Sansür kurulunun filmi sansürleyecekleri gün kurulun karşısına çıkıp yapamayacaklarını söylediğini değinen yönetmen Korhan Yurtsever, “Film ya tamamen yasaklanacaktı ya da 40 dakikası kesilecekti. Daha sonra filmin 27 dakikası kesilip vizyona girdi. Kesilen sahnelerin ağaya baş kaldırmaya giden zemini hazırlayan sahneler olduğunu belirtti. Yani filmde anlatmak istedikleri siyasi mesajların hepsini çıkarttık.”dedi.

Daha sonra çektiği Karakafa filminin de Fırat’ın Cinleri’nin uzantısı olduğunu belirtti. Almanya daimages (1) filmin gösteriminde filmin son sahnesinden sonra bir kişinin yanına gelip yeni bir film yapmam gerektiğini söylediler. verilen büyük bütçeden sonra Türkiye de ilk defa sesli bir film çekildiğini söyledi.

Son olarak o dönemlerdeki sansürün somut olduğunu belirten Korhan Yurtseven bugünkü sansürün çok daha tehlikeli olduğunu ve bunun otosansür olduğunu söyledi. Bu sansürden dolayı çok değerli filmlerin yapılamadığını belirtti.

www.sinemagunleri.org

Posted by Medya@2000

İletişim

izmirsinemagunleri@gmail.com | Sinema Günleri projesi hiç bir kar amacı gütmemektedir. Tüm Hakları Medya ve İletişimciler Derneği'ne aittir.

Medya Kulübü

İzmir Ekonomi Üniversitesi Medya Kulübü

MİD

Medya ve İletişimciler Derneği