“Sinemanın kendisi çokluğun eseri olan bir fenomen”

Posted By on 3 Nisan 2015

2. İzmir Hak ve Emek Odaklı Sinema Günleri etkinliğine konuk olan Nezih ERDOĞAN ve Çiğdem BORUCU sorularımızı yanıtladı.

Türkiye’de ki çok kültürlü yapının Türkiye sinemasına çok fazla katkısı olduğunu söyleyen Nezih Erdoğan ülkemizdeki ilk sinema gösterimin bir Fransız ressam tarafından yapıldığını belirtti. Türkiye de ilk çekilmeye başlanan filmin Ermeni ve Rumların ortak çalışmasıyla gerçekleştiğini söyledi.

Ayrıca sinemanın kendisinin çokluğun eseri olan bir fenomen olduğunu belirten Erdoğan, Anadolu’nun kültürel zenginliğinin sinemayı çok fazla beslediğini sözlerine ekledi.

Sinemanın insan dramını göstermek için çok iyi bir mecra olduğunu ve bu durumun bizim edebiyatımızda ve folklorumuzda de yer aldığını söyledi.

Çiğdem Borucu ise bu konuyla alakalı olarak sinemanın bu kültürlerden faydalandığını ancak bu kültürlerinde sinemadan faydalandığını söyledi. Bu kültürlerin sinema sayesinde daha tanınır olduğunu belirtti.

Sinema ve ses üzerine de fikirlerini söyleyen Nezih Erdoğan bu konu için sadece seyirci olarak konuşmak istediğini söyledi. Daha önceden ses kaynaklarının perdenin arkasında olduğunu söyleyen Erdoğan ama artık bu durumun böyle olmadığını ses ve görüntünün daha zor bağdaştırıldığını söyledi.

Sinema salonlarında sesler tarafından kuşatıldığımızı ve sesin ortasında kaldığımızı söyledi ve durumu şöyle açıkladı: “Perde perde olarak kaldı ancak sesler bizim filmle olan doğamızı değiştirdi. Bunu ben çok önemli değişiklik olarak görüyorum.”

“Görüntülerde mesafe var. Sinema galiba bedene ulaşmaya çalışıyor ve bedene ulaşırken görüntünün sınırının farkına varıp sesi kullanmaya başladılar.

Çiğdem Borucu ise, “Artık filmlerde sadece gözlerimizi kapatmak yetmiyor, kulaklarımızı da kapatmak zorunda kalıyoruz. Ayrıca sinema solanlarında ki sesi abartılı olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Son olarak Nezih Erdoğan film eleştirilerini iyi ya da kötü olarak ayırmanın demokratik olmadığını ve eleştirinin zihin açıp açmadığının konuşulması gerektiğini söyledi.

Posted by Medya@2000

İletişim

izmirsinemagunleri@gmail.com | Sinema Günleri projesi hiç bir kar amacı gütmemektedir. Tüm Hakları Medya ve İletişimciler Derneği'ne aittir.

Medya Kulübü

İzmir Ekonomi Üniversitesi Medya Kulübü

MİD

Medya ve İletişimciler Derneği