“İnsanın kendine acıması, kendini aşağılamasıdır.”

Posted By on 6 Nisan 2015

2. İzmir Hak ve Emek Odaklı Sinema Günleri etkinliğine katılan Semir ASLANYÜREK sorularımızı yanıtladı.

Sözlerine bir insanın kendi sinemasını tanımlamaya ne kadar hakkı var diye başlayan Aslanyürek, Rus hocalarından başkalarıyla yarışmamayı insanın sadece kendisiyle yarışması gerektiğini öğrendiğini belirtti. Bunun nedeninin kendinden daha üstün biriyle kıyasladığı zaman hayal kırıklığı yaşanacağını, kendinden zayıf biriyle yarıştığı zamanda kendini büyük göreceğini bu yüzden insanın kendini aşmaya çalışmasını gerektiğini söyledi.

“Ben kendi sinemamı çok eksik görüyorum, eksik taraflarını biliyorum” diyen Semir Aslanyürek “İnsanın kendine acıması kendini aşağılamasıdır. Bende kendimi aşağılamamak için kendime acımayacağım.” dedi.

Kendisinin Binbir Gece masalları geleneğinden gelen bir sinemacı olarak tanımlayan Aslayürek: “Ben çok öykü dinledim ve her şeyin vicdan işi olduğunu düşünüyorum. Bende sinemamda insanı bir vicdan yakalamaya çalışıyorum.” dedi.

Sanat okullarının, festivallerin, sergilerin ve profesyonelliğin sanatın düşmaını olduğunu söyleyen Semir ASLANYÜREK festivallerde ödül alan filmlerinin hiçte iyi filmler olmadığı söyledi.

Son olarak bu yaz senaryosunu 20 sene önce yazdığı Kaos filmini çekeceğini belirten Aslanyürek, “Pilot olsam her uçuşumda ilk uçuşum gibi heyecanlanırdım, aşık olsam ilk aşkım gibi aşık olurdum. Filmde işte böyle.”dedi.

Posted by Medya@2000

İletişim

izmirsinemagunleri@gmail.com | Sinema Günleri projesi hiç bir kar amacı gütmemektedir. Tüm Hakları Medya ve İletişimciler Derneği'ne aittir.

Medya Kulübü

İzmir Ekonomi Üniversitesi Medya Kulübü

MİD

Medya ve İletişimciler Derneği